Enti – Hodowla Ragdoll

Ragdoll

Hodowlę kotów Ragdoll rozpoczęła Amerykanka, Ann Baker, której biała długowłosa kotka Josephine doznała trwałych urazów w wypadku drogowym. Urodzone przez nią później kocięta okazały się niezwykle spokojne i flegmatyczne. Ich brak reakcji na podnoszenie i pieszczoty nasuwał skojarzenie ze szmacianą lalką (ang. rag doll). 

Taką nazwę zatwierdziło w 1965r. Krajowe Stowarzyszenie Miłośników Kotów, a potem inne stowarzyszenia. Twierdzenie o rzekomej niezdolności tej rasy do odczuwania bólu czy strachu na skutek wypadku Josephine nie potwierdza naukowe rozumowanie. Ten szczególny rodzaj temperamentu może mieć uzasadnienie w fakcie, że do pierwszych skojarzeń dobierano koty o przyjaznym usposobieniu.

3. Amy

Usposobienie i pielęgnacja

Ragdolle są wyjątkowo przywiązane, kochające i pogodne. W zasadzie flegmatyczne i spokojne, o cichym głosie, uwielbiają zabawy i pieszczoty.​ Często ich charakter określany jest jako “psi” ze względu na bliską więź jaką tworzą z ludźmi.

Nasze ragdolle chodzą za nami krok w krok, oglądają z nami filmy i jedzą śniadania. To bardzo towarzyskie stworzenia, potrzebują być blisko swojego człowieka. Minimalny kontakt jaki akceptują nasze koty, to chociażby dotknięcie łapą lub oparcie się plecami o nas.

Ich gruba sierść nie filcuje się i dlatego łatwo ją pielęgnować, wystarczy systematyczne szczotkowanie tułowia i czesanie dłuższych włosów wokół ogona i szyi. Jak wszystkie koty bardzo dbają o czystość i myją się kilka do kilkunastu razy dziennie.

Ciekawostki na temat Ragdolli

To koty nadzwyczaj spokojne i bardzo przyjazne. Mocno zżywają się ze swoim właścicielem, ciągle poszukują z nim kontaktu i chętnie towarzyszą przez większą część dnia, chodząc przy nodze jak pies.  Nie bywają jednak zbyt natrętne, a o swojej obecności przypominają jedynie cichym i delikatnym głosem. Są oddane i kochające, a przy tym zbytnio się nie narzucają. Tęsknią, kiedy właściciela nie ma długo w domu.

FAŁSZ. Agresja jest naturalnym popędem istot żywych, w tym wszystkich kotów i uruchamiana jest w sytuacji koniecznej, np. w warunkach ekstremalnego lęku i obrony. Mit ten funkcjonuje zapewne dlatego, że koty te mają niezwykle duże pokłady cierpliwości i bardzo rzadko zachowują się w sposób raniący dla człowieka, nawet kiedy są mało delikatnie traktowane przez dzieci  – znoszą to z pokorą.

Tradycyjna odmiana ragdolli, czyli point syjamski ma zawsze niebieskie oczy. Point syjamski odznacza się największym kontrastem między znaczeniami point, a resztą ciała i jest uznany przez wszystkie organizacje felinologiczne na świecie. Istnieją także warianty mink (point tonkijski) i sepia (point burmski).

U Ragdolli o umaszczeniu mink ciało jest tylko kilka tonów jaśniejsze niż znaczenia point. Oczy minka powinny mieć morski kolor, zwany aqua, wahający się między niebieskozielonym a zielononiebieskim.

U sepii kolor ciała jest tylko nieznacznie jaśniejszy niż znaczenia point, a odcień futra jest cieplejszy niż u tradycyjnych pointów i minków. Oczy sepii mogą mieć dowolny kolor – od aqua, przez zielone, po złote, a nawet różne w przypadku kotów z dużą ilością bieli.

Tradycyjna odmiana ragdolli rodzi się bardzo jasna, niemal biała. Koloru nabierają z wiekiem. Mniej więcej około 10-15 dnia widać jakie będzie ich umaszczenie. Jest to rasa długo rozwijająca się, co oznacza, że całkowite wybarwienie osiągają do wieku nawet 3-4 lat. 

Opis cech fizycznych rasy

 • KATEGORIA:  Półdługowłosy
 • BUDOWA CIAŁA:  Duża, o masywnym wyglądzie.
 • SZATA:  Sierść średniej długości, gęsta, miękka i jedwabista,przylegająca do ciała, ale rozwiewająca się  w ruchu. Najdłuższa wokół szyi i części twarzowej; krótka przy pyszczku; krótka do średniej długości na przednich nogach; średniej długości do długiej na całym ciele.
 • GŁOWA:  Średniej wielkości, w kształcie rozszerzonego klina z płaską powierzchnią między uszami; policzki pełne; kufa średniej długości.
 • NOS: Lekko wygięty w górnej części.
 • BRODA: Dobrze uwydatniona.
 • OCZY: Duże i owalne, zewnętrzne kąciki na poziomie podstawy uszu.
 • USZY: Średniej wielkości o szerokiej podstawie, tępo zakończone, szeroko rozstawione i lekko zwrócone do przodu.
 • TUŁÓW: Długi o średniej budowie kostnej. Klatka piersiowa szeroka, dobrze umięśniona, zad dobrze umięśniony.
 • NOGI: Średnio długie, o średnio grubej kości, nogi tylne nieco dłuższe od przednich.
 • STOPY: Duże, okrągłe i zwarte; z uwłosieniem międzypalcowym.                  
 • OGON: Długi, ale proporcjonalny do tułowia, średniej szerokości u podstawy, lekko zwężający się ku końcowi, puszysty.
 • UMASZCZENIE: Znaczenie ciemnobrązowe, niebieskie, czekoladowe, liliowe. Oczy zawsze jasnoniebieskie.

Bibliografia:   Rixon, A. (1995). The Ilustrated Encyclopedia of Cat Breeds, London: Quatro Publishing plc.

SOCIALICON
SOCIALICON
Facebook